+48 502 687 808 handel@wib.pl

Jak dbać o dobrą ochronę maseczek wielokrotnego użytku?

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych zmniejsza ryzyko przenikania wirusów i drobnoustrojów do naszego układu oddechowego. Gwarancją odpowiedniej ochrony jest szczelnie zakrywający nos i usta podwójny materiał, który przylega do twarzy. Co więcej, wykonany z elastycznej i oddychającej tkaniny nie utrudnia oddychania i nie ogranicza naszego komfortu. Częste kupowanie jednorazowych maseczek jest jednak sporym wydatkiem, dlatego warto pomyśleć nad ekologiczną alternatywą. Rozwiązaniem jest samodzielne uszycie maseczki wielorazowego użytku bądź też kupienie jej u sprawdzonego producenta. Ta druga opcja daje gwarancję wykorzystania do szycia atestowanego materiału, który zapewniając ochronę, nie podrażni skóry. Taki certyfikat posiadają m.in. maseczki wielokrotnego użytku dostępne w naszym sklepie.

W jaki sposób należy dbać o maseczki, które można używać wielokrotnie?

Każda rzecz użyta kilkukrotnie wymaga odpowiedniego czyszczenia. Nie inaczej jest w przypadku maseczek wielokrotnego użytku, które oprócz samego wyczyszczenia powinny być również odpowiednio zdezynfekowane. Maseczki, które spełniają swoje funkcje, nie mogą być zabrudzone. To jak często powinniśmy je zmieniać, zależy od czasu ich noszenia. Wymieniać się je powinno za każdym razem, gdy robią się wilgotne. Poza tym lepiej robić to częściej zwykle już po kilku użyciach. Wówczas ma się świadomość, że na materiale nie gromadzą się szkodliwe drobnoustroje i grzyby przenoszące choroby. Poza tym zdezynfekowana maseczka skuteczniej hamuje przenikanie nowych wirusów, dbając zarówno o samego jej posiadacza, jak i ludzi mających z nim bezpośredni kontakt.

Zużyta maseczka od razu po zdjęciu powinna być zabezpieczona. Najlepiej do czasu czyszczenia przechowywać ją w foliowym woreczku, który zmniejszy ryzyko przenoszenia szkodliwych substancji na inne przedmioty. Zaleca się jednak przystąpienie do czynności dezynfekujących bezpośrednio po jej użyciu. Prawidłowa ochrona maseczek wielokrotnego użytku składa się z kilku istotnych czynności:

  1. Pierwszym krokiem jest pranie – zaleca się pranie bawełnianych maseczek w wysokich temperaturach, które zniszczą niebezpieczne dla zdrowia bakterie i wirusy. Najlepiej ustawić program na minimum 60 stopni i prać materiały przez co najmniej 45 minut w dostępnych w popularnych sklepach detergentach. Ważne jest również to, by w trakcie selekcji odzieży nie wkładać maseczek do pralki razem z innymi rzeczami.
  2. Po osuszeniu maseczki drugim istotnym krokiem jest jej dezynfekcja – najlepszym sposobem na dokładne zdezynfekowanie świeżo wypranego materiału jest jego wyprasowanie. Ustawiona na żelazku maksymalna temperatura zniszczy wszystkie drobnoustroje, które przetrwały pranie. Tak przygotowane maseczki wielokrotnego użytku można jeszcze dodatkowo zdezynfekować za pomocą preparatu antybakteryjnego na bazie alkoholu. Spryskanie tkaniny płynem do dezynfekcji daje stuprocentową pewność, że nadaje się ona do ponownego użycia.
  3. Ostatnim ważnym elementem dbałości o maseczki używane wielokrotnie jest ich przechowywanie. Wyprany materiał nie może mieć kontaktu z brudną odzieżą i innymi zużytymi maseczkami. Ważne jest to, by był przechowywany w suchym i odizolowanym miejscu np. w szafie lub szufladzie.

Przestrzeganie trzech wyżej wymienionych kroków jest konieczne w związku z dbałością o maseczki przeznaczone do wielorazowego użytku. Tych działań nie wolno zaniedbać, jeśli chce się ustrzec przed zakażeniem. Tylko odpowiednia higiena minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów wchłanianych przez materiał ochronny.