+48 502 687 808 handel@wib.pl

Jak dbać o nadruk na materiale?

Koszulki, torby czy inne produkty tekstylne z nadrukiem to dla osób prywatnych sposób na wyrażenie siebie, a dla przedsiębiorstw – tania i zarazem skuteczna reklama. By jednak przetrwała ona jak najdłużej, należy o nią odpowiednio dbać. Nieprawidłowe użytkowanie i czyszczenie może sprawić, że nadruk popęka, wyblaknie lub straci na wyrazistości.

Pielęgnacja tkanin a techniki nadruku

Odpowiednio zadbane, tkaniny z nadrukami przez wiele lat będą wyglądać równie dobrze, co pierwszego dnia po zakupie. By uzyskać taki efekt, wystarczy przestrzegać kilku ogólnych zasad dotyczących ich prania, suszenia czy prasowania.

Kwestią, którą należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, jest dostosowanie pielęgnacji do typu nadruku na tkaninach. Do najczęściej spotykanych należy tu nadruk w technologii sitodruku, który obok niskiej ceny cechuje się również niespotykaną trwałością. Mimo to warto tutaj unikać prania w zbyt wysokich temperaturach (nie powinny przekraczać 50 stopni). Również wirowanie powinno zostać dostosowane do tkaniny – pamiętajmy, by liczba obrotów na minutę nie była wyższa niż 800.

Do trwałych metod należy również nadruk w technologii sublimacji. Jeżeli chcemy przedłużyć wytrzymałość tkanin zdobionych tą techniką, dopilnujmy, by były prane w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni i przy obrotach nie większych niż 600 na minutę.

Koszulki i torby z nadrukami – jak sprawić, by przetrwały jak najdłużej?

Do najważniejszych zasad związanych z pielęgnacją nadruków na materiałach należą:

  • Pranie wyłącznie delikatne – chodzi tu nie tylko o wybranie trybu delikatnego w oprogramowaniu pralki, lecz także o stosowanie łagodnych środków czyszczących. Pod żadnym pozorem nie stosujmy wybielaczy ani silnych detergentów – chemikalia mogą sprawić, że nadruk wykruszy się lub wyblaknie. Piorąc w niskiej temperaturze, możemy wykorzystać antybakteryjny płyn do prania, by upewnić się, że tekstylia zostaną dokładnie oczyszczone.
  • Przewracanie ubrań na lewą stronę – w ten sposób nadruk będzie znajdował się wewnątrz, chroniony przez warstwę materiału. Nie będzie więc wycierał się w zetknięciu z powierzchnią bębna ani odrywał po zahaczeniu o guziki czy suwaki w innych ubraniach.
  • Bezpieczne suszenie – nie suszmy tkanin z nadrukami bezpośrednio na słońcu. Starajmy się również nie używać suszarki bębnowej. Pod wpływem wysokiej temperatury nadruk może stać się kruchy oraz podatny na odbarwienia.
  • Prasowanie na lewej stronie – bezpośrednie zaprasowanie nadruku może sprawić, że popęka on lub nawet przywrze do żelazka. Najlepiej więc, jeżeli pozostawimy koszulkę lub bluzę na lewej stronie, prasując ją tak, by w miarę możliwości omijać powierzchnię nadruku. Jeżeli koniecznie musimy uprasować również i ten obszar, zróbmy to przez ściereczkę. Pamiętajmy też, by nigdy nie nastawiać żelazka na więcej niż średnią moc.