Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie. Stopniowo przyzwyczajamy się do nowej rzeczywistości, starając się podołać nałożonym obostrzeniom oraz wymogom dotyczącym ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Jednym z obowiązkowych elementów ochronnych stały się maseczki, którymi zasłaniamy nos oraz usta. Wyjaśniamy, jak działają maseczki ochronne z warstwą filtrującą.
Maseczki ochronne dzielimy na maseczki jednorazowe i maseczki wielorazowego użytku. Mogą być one wykonane z różnych materiałów oraz cechować się odmienną skutecznością działania. Typowe maseczki medyczne, które stosowane są w szpitalach, to maseczki jednorazowego użytku. Powinny korzystać z nich osoby zakażone koronawirusem lub innymi łatwo przenoszącymi się drogą kropelkową drobnoustrojami oraz osoby mające z nimi bezpośredni kontakt. W przestrzeni publicznej możemy korzystać z maseczek wielorazowego użytku, które są szyte z różnych tkanin np. z bawełny. Mogą one być wyposażone w kieszonkę na warstwę filtrującą, która powstaje np. z nasączonej środkami niszczącymi drobnoustroje (tlenek srebra, węgiel aktywny) włókniny. Substancje te są bezpieczne dla zdrowia i dodatkowo zwiększają skuteczność stosowanej maseczki ochronnej.
Podstawowym zadaniem warstwy filtrującej jest zatrzymywanie obecnych we wdychanym przez nas powietrzu drobnoustrojów oraz cząsteczek pyłów zawieszonych i substancji chemicznych. Warstwa filtrująca jest odpowiednio dostosowana pod względem materiału oraz drobnego splotu do wielkości zagrażających nam drobnoustrojów, więc utrudnia ich wnikanie do organizmu. Maseczki z warstwą filtrującą mogą być wykonane w różny sposób. Najczęściej składają się z kilku warstw tkaniny lub są wyposażone w wymienne filtry. Warstwa filtrująca może zatrzymywać nawet do 99% szkodliwych drobnoustrojów, czyli bakterii, wirusów, grzybów oraz cząsteczek pyłów zawieszonych i szkodliwych związków chemicznych. Aby maseczki ochronne były skuteczne, trzeba często je zmieniać, unikać dotykania osłaniającego usta i nos materiału oraz prać w ciepłej wodzie z dodatkiem np. proszku do prania, płynu lub mydła (w przypadku maseczek wielorazowego użytku).