+48 502 687 808 handel@wib.pl

Jak powstają nadruki na ubraniach?

Koszulki z nadrukami są wciąż jednym z najchętniej zamawianych gadżetów reklamowych. Wspaniale sprawdzają się zarówno jako uniformy dla pracowników, jak i drobny prezent dla klientów. Wiele osób zastawia się, jak wykonuje się nadruki na odzieży. W dzisiejszym wpisie nieco przybliżymy ten temat.

Sitodruk bezpośredni

Najpopularniejszą techniką wykonywania nadruków na koszulkach jest sitodruk bezpośredni, dzięki któremu stosunkowo łatwo można przygotować nawet duże ilości. Zaczyna się oczywiście od przygotowania grafiki, która ma znaleźć się na koszulce. Musi ona być poddana wektoryzacji, czyli stworzona w formacie „do druku”. Wektoryzacja sprawia, że daną grafikę można m.in. powiększać, przekształcać itp., bez utraty jakości i zmian proporcji. Dopiero wtedy, gdy grafika jest gotowa, rozpoczyna się właściwe drukowanie. W przypadku sitodruku pierwszym krokiem jest przygotowanie matrycy, czyli aluminiowej ramy z bardzo drobną siatką zazwyczaj metalową, nylonową lub poliestrową. Część oczek siatki zasłania się, by w danym miejscu farba nie przedostawała się na materiał. Można to zrobić specjalnym roztworem, lub po prostu umieścić na siatce gotowy szablon. Następnie przez matrycę farbę przetłacza się na koszulkę. Zastosowanie sita umożliwia wykonanie nawet bardzo skomplikowanych i precyzyjnych nadruków.

Nadruki flex

Jak sama nazwa wskazuje, w tej technice nadruk transferuje się na odzież reklamową przy pomocy plotera tnącego i prasy termotransferowej. Na początku, podobnie jak przy sitodruku, tworzy się grafikę, następnie poddaje ja wektoryzacji.  Kolejnym krokiem jest wycinanie ploterem nadruku z folii, przenoszenie go na folię transportową, a na końcu – wygrzewanie folii prasą termotransferową na materiale.

Druk sublimacyjny

W druku sublimacyjnym, po przygotowaniu projektu, rozpoczyna się zadrukowywanie papieru sublimacyjnego przy pomocy specjalnych tuszy. Następnie nadruk wygrzewa się przy użyciu prasy termotransferowej na dany materiał. Tusze wnikają głęboko we włókna, nadruk jest więc wyjątkowo odporny na ścieranie oraz działanie warunków atmosferycznych. Ta technika druku jest wyjątkowo efektywna na tkaninach poliestrowych lub tych z dużą domieszką poliestru. Nawet skomplikowane grafiki (takie jak np. fotografie) nadrukowane tą metodą są bardzo wyraziste i niemożliwe do osiągnięcia za pomocą innej metody.