+48 502 687 808 handel@wib.pl

Jak prawidłowo nosić maseczkę?

Pandemia COVID-19 niewątpliwie zmieniła nasz świat. Akcesorium, bez którego nie ruszamy się dziś z domu, stała się maseczka ochronna na twarz, która ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Chociaż maseczki są z nami już prawie rok, wciąż wiele osób nie wie, jak poprawnie się je nosi, zdejmuje, czy dezynfekuje. O czym warto pamiętać? Sprawdźmy!

Zakładanie maseczki

Przed założeniem maseczki powinniśmy umyć ręce wodą z mydłem lub płynem do dezynfekcji. Maseczki ochronne, zarówno jedno, jak i wielorazowe, zawsze łapiemy za sznureczki lub gumki – nie wolno dotykać maski w okolicy twarzy. To prawidłowy odruch, gdyż najwięcej zanieczyszczeń, wirusów i bakterii zbiera się właśnie tam. Maseczka powinna ściśle przylegać do twarzy, zasłaniając usta i nos. Niektóre modele w górnej części mają wszyty drucik, który pozwala na idealne dopasowanie ich do nosa. Są one polecane szczególnie dla osób noszących okulary, gdyż znacznie ograniczają ich parowanie. Po założeniu maseczki nie powinno się jej dotykać w okolicy ust i nosa. Jeśli z jakiegoś powodu to zrobimy, ręce należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem lub płynem do dezynfekcji. Maseczki nie wolno ściągać pod nos – nie ochrania wtedy ona ani nas, ani osób w otoczeniu.

Ściąganie maseczki

Ściągając maseczkę, ochronną również trzymamy się zasady, by nie dotykać jej w okolicy ust i nosa – musimy zrobić to, łapiąc za gumki lub sznurki. Maseczkę jednorazową natychmiast wyrzucamy do kosza z pokrywą, a wielorazową do szczelnej, plastikowej torebki, w której poczeka na wypranie. Natychmiast dokładnie myjemy ręce.

Dezynfekcja maseczki wielorazowej

Maseczki ochronne nie powinny być prane z innymi rzeczami. Maseczki pierze się w temperaturze co najmniej 60, a jeszcze lepiej 90 stopni, przez co najmniej 45 minut. Po praniu należy wyprasować je żelazkiem ustawionym na najwyższą temperaturę. Używanych maseczek nie powinno się odkładać na pralkę, czy półkę w łazience – z plastikowej torebki powinny trafiać natychmiast do pralki.