+48 502 687 808 handel@wib.pl

Jak wybrać wygodną kurtkę softshell?

Wszystkim lubiącym aktywnie spędzać czas, przyda się kurta, która nie pozwoli się przegrzać, ochroni przed wiatrem i zawirowaniami pogodowymi, a do tego będzie bardzo wygodna. Główną zaletą ubrań typu softshell jest uniwersalność w ich zastosowaniu, gdyż świetnie sprawdzają się podczas intensywnych aktywności, są praktyczne podczas użytkowania w mieście, a także podczas długich wypraw górskich. Co kryje się pod pojęciem softshell? Czym powinniśmy się kierować przy wyborze tego typu kurtki? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania

Co to jest softshell?

Softshell jest rodzajem tkaniny, której głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed wychładzającym działaniem wiatru. Wyróżnia się jednocześnie wysoką oddychalnością, czyli zdolnością odprowadzania pary wodnej, którą produkuje nasza skóra podczas wysiłku.

Zewnętrzna jego strona jest gładka, a wewnętrzną pokryto cienkim drapanym polarem, który jest bardzo przyjemny dla skóry i nie magazynuje wilgoci. Materiał softshellowy, dzięki swojej rozciągliwości w każdym kierunku, jest również wygodny jak bluza sportowa.

Wykonane z niego są nie tylko kurtki, ale również inne elementy odzieży np. spodnie, czapki i rękawiczki. Softshellem może być zarówno superlekka kurtka, jak i ocieplany model z grubszego materiału o nawet dwukrotnie większej wadze.

Dzięki swoim właściwościom kurtki typu softshell wykorzystuje się podczas wypraw górskich. W zależności od potrzeby stosuje się je jako warstwę zewnętrzną lub w razie postoju czy nagłego spadku temperatury, ubiera się na nie jeszcze kolejne warstwy – kurtkę puchową czy membranową kurtkę przeciwdeszczową, w razie ulewnego deszczu lub zimnego i bardzo silnego wiatru.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki typu softshell?

Najważniejszą rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać kupując kurtkę typu softshelle to to, że nie zastąpi kurtki przeciwdeszczowej. Nie jest bowiem wodoodporna. Zaprojektowano ją jako odzież oddychającą i wiatroszczelną, zaimpregnowaną jedynie na nieduży deszcz. Nie jest to również warstwa termiczna i nie powinna być traktowana na równi z polarem czy bluzą.

Kurtka softshell musi być dopasowana do aktywności, podczas której będziemy ją nosić oraz powinna idealnie przylegać do ciała, gdyż luźna nie spełni swojej roli.

Równie ważne dodatki, które podnoszą komfort użytkowania, to:

– kaptur, który podczas silnego wiatru zapewni dodatkową ochronę uszu i zatok, a w razie niespodziewanego deszczu osłoni głowę przed zmoknięciem;

– ściągacze umożliwiające lepsze dopasowanie, a tym samym większą szczelność kurtki;

– duża ilość kieszeni;

– dwubiegowy zamek;

– wywietrzniki pod pachami.

Dostępne w sprzedaży są klasyczne softshelle bez membrany, które dobrze sprawdzą się i na szlaku, i w mieście, modele z membraną, które lepiej chronią przed wiatrem oraz te na zimowe aktywności łączące w sobie oddychalność i mobilność softshelli i komfort termiczny sztucznych ocieplin.