+48 502 687 808 handel@wib.pl

Jakie techniki wykorzystuje się do nadruków na torbach reklamowych?

Bawełniana torba z nadrukiem to przedmiot o wielu zastosowaniach. Za pomocą spersonalizowanego hasła lub grafiki jej użytkownik może wyrazić siebie czy swoje poglądy. Torby z nadrukiem to również doskonała przestrzeń reklamowa – decydując się na tę formę promocji, możemy być pewni, że informacja o naszym produkcie trafi wszędzie tam, gdzie pojawi się osoba nosząca nasz gadżet. Jak jednak wykonuje się tego typu zdobienia i na ile są one trwałe?

Techniki nadruków na torbach wielokrotnego użytku

Torba bawełniana, poliestrowa lub wykonana z dzianiny czy elanobawełny to doskonałe medium. Umieszczając na niej wzór, z którym się osobiście identyfikujemy, posyłamy w świat komunikat widoczny wszędzie, gdzie się znajdziemy. Z kolei umieszczona na torbach reklama będzie widoczna publicznie za każdym razem, gdy obdarowana nią osoba wybierze się na zakupy.

By jednak ozdobiona w ten sposób torba zachowała atrakcyjny wygląd mimo intensywnego użytkowania, konieczne jest zastosowanie trwałych i przyciągających wzrok technik.

Firma WIB wykonuje nadruki na torbach bawełnianych z wykończeniem i znakowaniem wybranym przez Klienta. Oprócz tego możliwe jest uzupełnienie produktu o uszy, klamerki czy sznurki.

Wykonywane przez nas torby reklamowe zdobione są w dwóch podstawowych technikach:

  • Sitodruk

Należy do najbardziej trwałych i jednocześnie najmniej kosztownych metod nadruku. Wykorzystanie najwyższej jakości farb wodnych i plastizolowych pozwala na uzyskanie intensywnych kolorów. Grafiki i napisy mogą dodatkowo zostać urozmaicone dzięki zastosowaniu złota, srebra, brokatu, a nawet powierzchni świecących w ciemności lub świetle UV. Równie interesujący może być nadruk zmieniający kolor pod wpływem temperatury lub ekspozycji na słońce. Serigrafia umożliwia także uzyskiwanie nadruków wypukłych, np. dzięki zastosowaniu specjalistycznego żelu czy techniki sponge. Co więcej, metoda ta nie narzuca ograniczeń odnośnie liczby i rodzaju użytych kolorów. Wybrany wzór może więc być zarówno jedno-, jak i wielobarwny.

Przy wszystkich tych zaletach sitodruk cechuje się dodatkowo bardzo wysoką odpornością. Przetrwa bez szwanku intensywne użytkowanie – również w niesprzyjających okolicznościach – a nadruk nie wykruszy się ani nie zblednie pod wpływem światła słonecznego czy kontaktu z wodą.

Proces znakowania materiału metodą sitodruku odbywa się z użyciem tzw. karuzel. Są to specjalistyczne maszyny wyposażone w prasę hydrauliczną, za pomocą których barwnik zostaje wtłoczony w znakowaną powierzchnię. Wykonanie nadruku wymaga też zastosowania specjalnie w tym celu przygotowanej matrycy z szablonem.

  • Sublimacja

Metoda ta pozwala na uzyskanie nadruku o dowolnej liczbie kolorów (stosowana jest kolorystyka CMYK) i bardzo wysokiej, fotograficznej jakości. Sublimacja to najtrwalsza technologia znakowania materiałów – niestraszne jej wielokrotne pranie, wystawianie na niesprzyjające czynniki atmosferyczne czy działanie światła słonecznego. Ta niezwykła wytrzymałość sprawia, że sublimacja jest często wykorzystywana do znakowania odzieży sportowej czy roboczej.

Technologia ta wymaga zastosowania specjalistycznych tuszów i papieru sublimacyjnego, na który nałożony zostaje odwrócony wzór. Następnie, przy użyciu prasy i w wysokiej temperatury (180-200 stopni Celsjusza), zostaje on przeniesiony na wybrany materiał. Niezwykła trwałość barwnika wynika z faktu, że w tak ekstremalnych warunkach zmienia on stan skupienia na gazowy, przez co może przeniknąć głęboko do włókien zadrukowywanego materiału.

Kolejną zaletą tej metody jest fakt, że jej przebieg pozwala na realizowanie pojedynczych zamówień. Ponieważ nadruki termosublimacyjne nie wykorzystują żadnych specjalistycznych matryc ani innych tego typu elementów, ich wykonanie jest również tanie.