+48 502 687 808 handel@wib.pl

Jakimi metodami można uszlachetnić druk?

W dzisiejszych czasach możemy korzystać z różnych form nanoszenia druku na przedmioty. Rozwój technologii umożliwia drukowanie nie tylko na papierze, ale i na tkaninach, plastiku, drewnie i metalu, a nawet przenoszenie projektów na szkło. Mimo tego wciąż poszukiwane są sposoby na uszlachetnianie druków. Jakie są najbardziej popularne? Jaki efekt można dzięki nim uzyskać?

Uszlachetnianie druku – w jakim celu się je stosuje?

Firmy oferujące nadruki i wykorzystujące do tego sitodruk oraz druk cyfrowy, oferują swoim klientom opcję uszlachetnienia druku. Oznacza to, że proponowane są dodatkowe czynności, które mają na celu poprawienie wizualnej strony projektu, ale również:

  • zwiększenie wytrzymałości podłoża, na które nanoszony jest druk,
  • wzmocnienie i ochrona powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • ochrona przed działaniem czynników jak woda, wilgoć, temperatura czy promieniowanie UV,
  • dodanie ciekawych efektów wykończeniowych.

Dzięki dostępnym produktom i środkom można przeprowadzić uszlachetnianie zarówno na zadrukowanych powierzchniach, jak i przed przeniesieniem projektu. Pozwala to uzyskać spektakularne efekty.

Jakie są najpopularniejsze techniki uszlachetniania druku?

Wiele zależy od powierzchni, na której nadruk ma się pojawić. Jedną z popularnych technik jest laminowanie druku, pokrywanie go folią, co ma przedłużyć żywotność produktu. To ciekawa opcja dla zaproszeń ślubnych, wizytówek czy innych wartych zachowania dokumentów. Popularne są też cold i hot-stamping, czyli wykorzystanie specjalnych matryc oraz folii lub kleju do uzyskania ciekawego efektu wypukłości. Zabezpiecza się tak folie holograficzne, książki i zaproszenia.

Lakierowanie UV, tłoczenie i powlekanie, a także nadruk specjalnymi farbami: świecącymi w ciemności, z efektem brokatu czy metalicznym pozwalają personalizować odzież i akcesoria. Uwydatniają kolory oraz zabezpieczają powierzchnię przed zniszczeniem. Kalandrowanie z kolei to metoda umożliwiająca uzyskanie charakterystycznej faktury np. po pokryciu papieru folią czy lakierowaniu nadaje mu się strukturę płótna.